تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

Health Promoting Hospitals challenges

  —چالش های HPH:
  —با این که پیشرفتهای زیادی در دهه های گذشته صورت گرفته است، ولی تفکر ارتقای سلامت به کندی به بیمارستانها ارایه و معرفی می شود. شاید یکی از دلایل این موضوع فقدان راهبردهای روشن و ابزارهای لازم جهت به کارگیری این امر باشد.
  —بیمارستانهای ارتقاء دهنده سلامت با چالش های بسیاری مواجه می باشد که  در ادامه به برخی از مهمترین چالش ها اشاره می شود:
   
  —خود مفهوم ارتقاء سلامت یک مفهوم پیچیده ای می باشد: بهداشت عمومی قسمتی از ارتقاء سلامت است و یا ارتقاء سلامت قسمتی از بهداشت عمومی است؟
  —شواهد اندکی در رابطه با این موضوع که سیستم های سلامتی نقش عمده تعیین کننده در سلامت مردم دارند موجود است. ارتباط ضعیفی مابین مراقبت های سلامتی و وضعیت سلامت جامعه وجود دارد.
   
  vنگرش و عقاید کادر مدیریتی و سیاست گذاران: برای اینکه بتوانیم برنامه های ارتقاء سلامت را با ادغام در فعالیت های روزانه مراکز درمانی برای پرسنل، بیماران، اقوام و همکاران بیماران و جامعه شروع و اجرا کنیم مستلزم این است که نگرش و عقاید کادر مدیریتی مراکز درمانی و بیمارستانها نسبت به نیاز به مراکز درمانی مروج سلامت را تغییر دهیم. بایستی برنامه های آموزشی برای مدیران سازماندهی شده و در آن برنامه ها، به آثار اجتماعی ارتقای سلامت مثل توانایی ارتقاء سلامت در بهبود خدمات و اعتبار و شهرت آنان تاکید شود.
   

  نادیده گرفته شدن ارتقاء سلامت در مراکز درمانی: اگرچه بیشتر پرسنل مدیریتی و کارکنان پیشنهاد می کنند که ضروری است بخشی از خدمات ارتقای سلامت در مراکز درمانی ارائه شود، اما هنگام برنامه ریزی فعالیت های روزانه، این امر نادیده گرفته می شود.

  رسانه ها: معمولا در رسانه ها بخش درمان بعنوان یکی از پتانسیل های تامین کننده ی سلامت تلقی می شوند، با وجود این هیچیک از رسانه ها در مورد اینکه مراکز درمانی و بیمارستان می توانند در اتقاء سلامت نقش موثر داشته باشد، سخن به میان نمی آورد.
  —چالش
  تنوع عوامل تاثیر گذار بر اجرای طرح بیمارستانهای ارتقاء دهنده سلامت: آشنایی با مفهوم بیمارستان های ارتقاء دهنده سلامت ضامن اجرای موفقیت آمیز این برنامه نیست، بلکه برای اجرای موفقیت آمیز آن علاوه بر دارا بودن دانش و معلومات بایستی شرایط و عوامل زیر بنایی مانند حمایت سیاسی، اختصاص منابع، مهیا بودن زیرساخت ها، نگرش مثبت به دانشمندان و سیاست گذاران سلامتی و از همه مهمتر مشارکت و همکاری مردم با برنامه های ارتقاء سلامت جزو پیش نیازهای آن است.
  —
  دسترسی عده ای خاص به مفهوم بیمارستانهای ارتقاء دهنده سلامت: در نشریات به غیر از نشریات خاص بیمارستان های ارتقاء دهنده سلامت، به مفهوم و توسعه آن اشاره نشده است، بنابراین دسترسی به مفهوم بیمارستان های ارتقاء دهنده سلامت به عده ای خاص در سازمان بهداشت جهانی و بیمارستانهای مرتبط با مراکز درمانی محدود می شود.

   (همچنین توجه به شواهد به موضوعی اصلی در ارتقای سلامت تبدیل شده است).

  —
  —چالش ها:
  کمبود منابع: هم در کشورهای در حال توسعه و هم در کشورهای در حال توسعه برنامه های ارتقاء سلامت بیمارستان ها با مشکلات عمده ای از قبیل کمبود منابع بویژه بودجه، کمبود همکاری و مشارکت مردم، عدم شاخص های مناسب برای ارزشیابی ارتقاء سلامت در بیمارستان ها، عدم حمایت از سوی سیاست گذاران و تصمیم سازان نظام سلامت و نبود پرسنل آموزش دیده و مجرب در زمینه ارتقاء سلامت روبرو می باشد.
  —
  vظرفیت سازی: معمولا مهارت‌ها، شایستگی‌ها و توانایی‌های کارکنان و جوامع در یاری رساندن در امر اجرای برنامه های  بیمارستانهای ارتقاء دهنده سلامت  تقویت نشده اند.
  vپیچیده بودن مفهوم ارتقاء سلامت: ارتقاء سلامت بسیار پیچیده است.

  طولانی بودن مشاهده پیامدها: پیامدهای ناشی از اجرای طرح بیمارستانهای ارتقاء دهنده سلامت ممکن است طولانی باشد، ممکن است سالها و یا حتی دهه ها طول بکشد.(مانند بهبود کیفیت زندگی).

  —چالش ها:
  —کافی نبودن شواهد: گرچه مقالات متعددی در مورد بیمارستانهای ارتقاء دهنده سلامت به چاپ رسیده است، ولی به شواهد بیشتری در ارتباط با هزینه اثربخشی بیمارستان های ارتقاء دهنده سلامت نیاز می باشد. کمبود شواهد همراه با فشارهای مالی موجود، تقریبا در هر سیستم مراقبت سلامتی باعث کاهش بودجه برنامه های ارتقای سلامت میگردد.
  vوجود سرمایه گذاران با ارزش و اهداف متضاد: موفقیت برنامه های بیمارستانهای ارتقاء دهنده سلامت بر دیدگاه ذینفعان و یا سهامداران استوار است.
  —
  —چالش ها:
  فرهنگ مشارکت: فرهنگ مشارکت، یک فاکتور حیاتی در موفقیت ساختارهای ارتقا دهنده سلامت در ساختار و فرهنگ بیمارستانی، امری میان مدت و دراز مدت است. زیرا نیازمند ادغام ارزش های اساسی و چشم انداز بیمارستانهای ارتقا دهنده سلامت با فرهنگ حرفه ای و سیستم ارزشیابی بیمارستان می باشد.
  —تنوع جمعیت: افزایش تنوع جمعیت و مراجعه مردمانی با فرهنگ های مختلف به بیمارستان ها می تواند یکی از چالش های پیش رو در اجرای طرح بیمارستان های ارتقاء دهنده سلامت باشد.(مانند گویش)
  —
  —بطور کلی در مورد ارتقاء سلامت در بخش درمان، سوالات متعددی از قبیل، چه مهارتهایی برای افزایش کنترل بر تعیین کننده های سلامت ضروری است؟ از کجا بفهمیم که مردم کنترل بر تعیین کننده های سلامت شان را مثل تعیین کننده های بیماری شان افزایش داده اند؟ بی پاسخ مانده است یا پاسخ مناسبی ارائه نشده است.
  —
  —

  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ یکشنبه 5 مهر 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : سلامت ,ارتقاء ,دهنده ,برنامه ,بیمارستان ,بیمارستانهای ,ارتقاء سلامت ,دهنده سلامت ,ارتقاء دهنده ,مراکز درمانی ,بیمارستانهای ارتقاء ,ارتقاء دهن ,
  Health Promoting Hospitals challenges

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149226
 • بازدید امروز :142921
 • بازدید داخلی :5137
 • کاربران حاضر :72
 • رباتهای جستجوگر:647
 • همه حاضرین :719

تگ های برتر