تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

بیمارستان های ارتقاء دهنده سلامت

  —Health Promoting Hospitals 
  —مفاهیم
  —امروزه مراکز درمانی و بیمارستانها در قبال زندگی بیماران قبل و بعد از مراجعه احساس مسئولیت می کنند و نیز به ارتباط با سایر سطوح خدمات بهداشتی و جامعه بعنوان یک کل تاکید دارند.
  —طبق اين ايده بيمارستان‌ها علاوه بر درمان بيماران، بايد ‌نقش قابل توجهي درارتقای سلامتي جامعه به طور عام و نقش مهمي در ارتقای سلامت مراجعان و کارکنان خود داشته باشند.
  —در حال حاضر بیش از ۱۳۰ بیمارستان عضو شبکه بیمارستان های ارتقا دهنده سلامت هستند.
  —ایده ایجاد بیمارستان های ارتقا دهنده سلامت (Health Promoting Hospitals) برای اولین بار در اجلاس جهانی ارتقای سلامت در سال ۱۹۸۶ و توسط سازمان جهانی بهداشت ارایه شد.
  —بر اساس منشور اوتاوا، سلامتی به وسیله خود مردم در درون سیستم هایی که در آن کار و زندگی می کنند . یا در سایر جاها مانند مرکز آموزشی یا حتی محل های بازی و تفریح خلق و زنده می شود، این تعریف منشور اوتاوا منجر به بروز شهرهای سالم، مدارس و بیمارستانهای مروج سلامت گردید که هدف آن ارتقاء سلامت مردم در جایی که آنها بیشترین وقتشان را در آن سپری می کنند.
   تاکید HPH بیشتر بر ارتقای سلامت و پیشگیری از بیماری ها به جای  خدمات تشخیص و درمانی صرف می باشد. یک بیمارستان ارتقا دهنده سلامت  علاوه بر تامین خدمات پرستاری و پزشکی جامع و با کیفیت ( به عنوان هویتی واحد که اهداف ارتقا سلامت را در بر گرفته است) ، ساختار و فرهنگ سازمان یافته جهت ارتقای سلامت ایجاد می کند ( از جمله در نظر گرفتن نقش های فعال برای بیماران و تمامی اعضای کادر درمانی) و خود را به عنوان یک محیط فیزیکی ارتقاء دهنده سلامت معرفی نموده و به طور فعال با جامعه خود در حال مشارکت است.
  —هدف بیمارستان های ارتقادهنده سلامت، تبدیل یک بیمارستان از یک محل تشخیص و درمانی صرف به مکانی برای پیشگیری از بیماری ها و ارتقا دهنده سلامت برای بیماران، کارکنان ، مراجعین و کلیه آحاد جامعه می باشد.
  —رسالت بیمارستان های ارتقادهنده سلامت   تغییر نگرش درمان – محور  به نگرش  سلامت – محور می باشد.
  —حوزه های HPH:
  —چهار حوزه متمرکز ومورد تاکید بیمارستان های ارتقاء دهنده سلامت HPH  شامل:
  —ارتقای سلامت بیماران (مداخلات جزیی جهت ترک سیگار، ارایه منشور بیمار)
  —ارتقای سلامت کارکنان (تغذیه سالم، ارایه کارهای گروهی بین رشته های مختلف)
  —تغییر سازمان به مکانی جهت ارتقای سلامت (را ههای ایمن رانندگی برای آمبولانسها، تدوین برنامه و ماموریت ارتقای سلامت)
  —ارتقای سلامت جامعه در محیط بیمارستان (کاهش زباله ها و خطرات زیست محیطی، استفاده از داده های بیمارستانی در جهت ارزیابی نیازهای ارتقای سلامت جامعه)
  —مداخلات HPH:
  —مداخلات بیمارستان های ارتقا دهنده سلامت به دو بخش تقسیم می شود:
  —شواهد مربوط به مداخلات و اقدامات سیستماتیک  که شامل  آموزش و مشاوره سبک زندگی سالم، ترک سیگار و الکل، تغذیه و رژیم غذایی، ورزش و فعالیت فیزیکی و... می باشد.
  —شواهد مربوط به پیشگیری از بیماری های خاص که شامل  آموزش و مشاوره سبک زندگی سالم، ترک سیگار و الکل، تغذیه و رژیم غذایی، ورزش و فعالیت فیزیکی و.. در بیماران قلبی، ریوی مزمن، آسمی، دیابتی، سرطانی، سکته مغزی، اختلالات روانپزشکی ، جراحی و غیره می باشد.
  —نتایج HPH:
  vنتایج (out come)  بیمارستان های ارتقادهنده سلامت شامل :
  —کاهش بستری های مکرر
  —افزایش کیفیت زندگی بیماران
  —کاهش هزینه های درمانی
  —
  —

  این مطلب تا کنون 69 بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ سه شنبه 13 مرداد 1394 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : سلامت ,بیمارستان ,دهنده ,ارتقای ,ارتقا ,جامعه ,دهنده سلامت ,ارتقای سلامت ,ارتقا دهنده ,—ارتقای سلامت ,ارتقاء دهنده ,ارتقا دهنده سلامت ,ارتقاء د ,
  بیمارستان های ارتقاء دهنده سلامت

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز سه شنبه 4 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55472
 • تعداد مطالب :149226
 • بازدید امروز :142781
 • بازدید داخلی :5124
 • کاربران حاضر :74
 • رباتهای جستجوگر:666
 • همه حاضرین :740

تگ های برتر